הגיגי נדל״ן

עדכונים אחרונים

חזיתB

תוספת דירות בתמ"א 38 (2): חדש על פני ישן.

אז מי צודק?
בבניין בן 5 דיירים, ארבע משפחות מעוניינות לקדם פרויקט תמ"א 38 (2) בו מתוכנן לבנות בית חדש תחת הבניין הישן. כל משפחה תקבל מהיזם דירה חדשה – מרווחת יותר, מתוכננת טוב יותר, עם מפרט גבוה, מרפסת יפה לנוף, חניה פרטית, מעלית, מחסן וכמובן ממ"ד. הבניין עצמו יעמוד בתקן רעידות האדמה, מכבי האש והג"א. בתמורה לעבודות למען הדיירים ייהנה היזם מרווח סביר של עד 25% ממכירת דירות חדשות שיבנה. אז כולם מרוויחים לא? ובכן לא בטוח. המשפחה החמישית מעוניינת לשמור על צביון הבית הישן ורווח כספי, ממ"ד ואפילו מעלית, לא משכנעים אותם לעבור את הדרך הקשה של עזיבת הדירה האהובה שלהם למשך שנה וחצי ועם שובם לבניין, לחלוק אותו עם שבעה דיירים חדשים (ואולי אף יותר).
אז זכותם של מי גוברת? זו של המשפחה שאינה מעוניינת בשינוי (כי מי אוהב שינויים בכלל?) או זכות הרוב לשיפור ברמת החיים ובעלייה מובטחת של ערך הנדל"ן שלהם – עליה המכומתת בקלות לחצי מיליון ₪ – הרי כמה משפחות מרוויחות סכום כזה בשנתיים, לא כל שכן חוסכות?
ויש גם את הזווית הציבורית: כלל התושבים באזור יתעוררו לצפיפות גדולה יותר ולעומס על מוסדות החינוך, התחבורה – והזווית המוניציפלית: מה פתאום המדינה מתערבת בתכנון העיר שלי? ועוד.
במדינה בה מנהיגיה וראשיה עושים כל בוקר בעיקר לעצמם, ובחברה כוחנית הסוגדת ל"אני" ניכר כי התשובה ברורה: המיעוט בקרב הדיירים צריך לזוז ולאפשר לרוב לממש את חזון התמ"א.
אני מתפרנס מכך.
ועדין מתלבט בשאלה.

יניב הס. תיווך בוטיק.
yaniv@yanivnadlan.co.il

0523425357